Koray Avcı Çakman

Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F. mezunu olan ve 2006 yılından beri serbest yazar olarak çalışan Koray Avcı Çakman’ın 180’i aşkın öykü ve masal içeren pek çok çocuk kitabı çeşitli yayınevleri tarafından yayımlanmıştır. Yazar ayrıca TRT’ye çocuk öyküleri ve senaryolar yazmıştır.

2006 Ömer Seyfettin Öykü Yarışması’nda mansiyon, 2009’da 2. Behiç Erkin Öykü Yarışması’nda Son Trenler Makas Değiştirmez’le üçüncülük ödülü, 2010’da “Arkadaşım Flamingo” Temalı Çocuk Öyküleri Yarışması’nda ve 2. Kelenderis Öykü Yarışması’nda Mavi Bisiklet’le ikincilik ödülleri kazanan yazar, 2011 TUDEM Çocuk Romanı Yarışması’nda Almarpa’nın Gizemi’yle birinci olmuş; 2012 TUDEM Çocuk Öyküleri Yarışması’nda da Gülen Sakız Ağacı’yla ikincilik ödülü almıştır. 2015 yılında Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı’nın verdiği Çocuk Romanı Ödülü’nü Ördek Ayak adlı eseriyle kazanmıştır. Kırmızı Kedi’deki diğer kitapları: Esrarengiz Testi, Efes’in Sırları, Midas’ın Peşinde, Gizemli Olimpos, Advin Sahra Çölü’nde, Advin Gümüş Sırtlı Goriller Ülkesinde, Advin Amazonda, Küçük Zürafa, Portakal Miyavladı, İncir Uçtu, Karganın Eskici Dükkânı, Kirpi ve Balonlar, Ah! Vah! Of! Pof, Ayı ve Arılar, Pamuk Karardı, Doğa, Doğayı Seviyor, Havuç Koştu, Astronot, Diş Doktoru, Arkeolog ve Paleontolog.

PEN Yazarlar Derneği, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği, Okul Öncesi Eğitimi Geliştirme Derneği ve Edebiyatçılar Derneği üyesi olan yazar, serbest drama liderliği de yapmaktadır.