Özlem Özdemir

2000 yılında başladığı gazetecilik hayatında Posta, Para, Akşam, Milliyet Sanat, BirGün, Oda TV, Bayan Yanı, Cumhuriyet gibi pek çok farklı mecrada yazı ve röportajlarla yer aldı. YOL TV’de “BirKaç Ses” ile KRT TV’de “İyi ki Varsınız” adlı kültür sanat programlarını hazırlayıp sundu. “Nokta Koymadan” adlı belgesel projesi ile Ali Poyrazoğlu, Haldun Dormen ve Ayla Algan’ın belgesellerini hazırladı. Pekin’de Çin Uluslararası Radyosu Türkçe Servisi’nde editör olarak görev yaptı ve “Çin’de İz Bırakan Kadınlar” adlı radyo programını hazırlayıp sundu. Özdemir’in Cumhuriyet Işığında Söyleşiler, İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları: “Öncü Kadınlar”, İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları: “Öncü Erkekler”, Benim Adım Afet ve Afet: Atatürk’ün Manevi Kızı Prof. Dr. Afet İnan’ın Yaşamöyküsü adlı beş kitabı Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayımlandı; 2023’te üç kitabı daha yayımlanacak.

Özdemir sıklıkla çeşitli okullar ve kurumların davetlisi olarak “Cumhuriyet’in Öncüleri”, “Cumhuriyet ve Kadın” başlıklı konuşmalar yapmakta ve 10 Kasım, 29 Ekim, 19 Mayıs, 8 Mart, 30 Ağustos gibi özel günlerde konuşmacı olarak söyleşilere katılmakta; ayrıca Cumhuriyet’in 100. yılı için farklı disiplinlerde sanatsal projeler üzerinde çalışmakta.

Söyleşi gerçekleştirdiği bazı yerler:

  • Edremit Belediyesi (5 Aralık Türk Kadınlarının Seçme ve Seçilme Hakkını Kazanmasının Yıldönümü)
  • Bodrum Belediyesi (10 Kasım, 30 Ağustos)
  • Merzifon Belediyesi (19 Mayıs)
  • Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, ÇYDD Baden Württemberg, Denizbank (8 Mart)
  • Atatürk Society of America and The Light Millenium (Dünya Kız Çocukları Günü)